Kineziotaping

Používám výhradně značku TEMTEX. TEMTEX kinesio tape je prodyšný a voděodolný. Nosným materiálem je 100% bavlna, obsahující speciální zdravotnické lepidlo bez přídavku léčiv. 

Kineziotaping se využívá nejen ve sportu, ale i v oblasti regenerace a rehabilitace. Při nalepení pružných pásek na kůži dochází k menší úrazovosti při sportu, popřípadě k odlehčení přetíženého svalového a kosterního systému, k odstranění bolesti a ke zlepšení toku lymfy.

Elastické pásky mají pružnost odpovídající lidské kůži. Po nalepení se pokožka zvlní a tím je umožněn trvalý zvýšený průtok krve i lymfy. Pokud se využije tejpování po masáži, ať už klasické či jiné, dochází k výraznému prodloužení jejích účinků. Pásky na těle neomezují hybnost pohybového aparátu. Kineziotaping nenahradí masáž, ale díky němu je účinek masáže daleko intenzivnější - velkou výhodou tapingu je doba trvání. Tejp máte na těle 24 hodin denně a vydrží od jednoho do tří týdnů, proto neváhejte prodloužit účinek masáže touto technikou. Další možností využití tapingu je zpevnění vazů a korekce pohybového aparátu.

Klient při lepení tejpu musí být v klidu, nesmí docházet k pocení - tejp by pak moc dlouho nedržel. Pokud je v místě aplikace ochlupení, je nutné ho v místě oholit. Pokožka se omyje, vysuší a odmastí. Poté dojde k aplikaci tejpu a je nutné cca 30 minut nenamáhat nalepený tejp. Potom už je možné se sprchovat, koupat se i plavat a saunovat. Namočený tejp vysušujte jemně od středu ke krajům. Prvních 24 hodin může být reakce na tejp citlivější, někdo se cítí nepohodlně, než si zvykne.

Kdy využít kineziotapingu  :

- den až dva před sportovním výkonem

- prodloužení účinku masáže

- při bolestech svalů, šlach, kloubů a páteře

- po  úrazech

Případy použití kineziotapingu - fotografie sem dávám výhradně se svolením klientů

1. Přetrvávající bolesti krční páteře

2.Blokáda bederní páteře - často se opakující - bolesti v kyčlích a vystřelující bolest do nohy - z důvodu artrózy vyššího stupně a počátku osteoporózy jsme vyloučili Dornovu metodu a vsadili na Kineziotaping. Po masáži a prohřátí lávovými kameny jsme ihned udělali lymfatický i svalový tejp - ten den ještě klientka použila jeden prášek na bolest - od té doby se vše postupně zlepšovalo, až pátý den tejpy sundala / škoda :-) a od té doby bez bolestí...Znovu přijde, jakmile se problém bude vracet, abychom včas zakročili.....

TAPING

Taping je metoda využívající unikátní vlastnosti barevných lepicích pásků s terapeutickým účinkem. Aplikací kinesio tapu oslovujeme CNS a skrz tuto soustavu dosahujeme terapeutického efektu. Taping má vliv například na snížení městnání v krevním a lymfatickém řečišti, zmírnění otoku, podpoře svalů (facilitace x inhibice), korekce kloubní funkce, stimulace propriceptorů atd.

HISTORIE

Metodou kinesio taping se začal zabývat japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase. Bylo tomu tak zhruba na počátku 70. let 20. století. Tato metoda měla být charakteristická lepením elastických pásek za účelem podpory hojení poraněných tkání. Zároveň však nesměla omezovat pohyb fascií, průtok krve, lymfy a v neposlední řadě nesměla bránit plnému rozsahu pohybu v kloubu.

Od roku 1973 pracoval nepřetržitě téměř 6 let na vývoji této lepivé pásky určené k tapingu. Tato páska se měla svou strukturou a elastičností blížit co nejvíce lidské kůži. Tím rozšířil možnosti fyzioterapie o možnost kinesio taping.

Poprvé byl kinesio tape oficiálně aplikován a představen na japonské rehabilitační klinice před rokem 1980. Dr. Kenzo Kase spolupracoval s japonským volejbalovým týmem. To byla vynikající příležitost vyzkoušet si účinky kinesio tapu na vrcholových sportovcích. První sportovní akcí, kde byl kinesio tape oficiálně použit, byly olympijské hry v Soulu v roce 1988. Avšak mezi širší, nejen sportovní, veřejnost se taping dostal až na olympijských hrách v Athénách roku 2004. Od této doby se stal kinesio taping jednou z nejpopulárnějších a nejrychleji rozvíjejících se metod sportovní terapie.

V současné době můžeme hovořit o celosvětovém využívání kinesio tapingu. Oproti původnímu účelu je však až 85% využití této metody mimo sport.